Wat als er geen ‘golden hour’ is

Gepubliceerd 6 november 2017

Als kraamverzorgende weet je hoe belangrijk het eerste uur na de geboorte van een baby is. Toch is helaas niet elke ouder en niet elke baby dit uur gegund. Wat kun jij dan toch voor ouder en kind betekenen? Minke den Heijer van Babykennis geeft tips. Wat extra ondersteuning van de geboortezorgprofessional kan volgens Minke een wereld van verschil maken voor het hechtingsproces tussen ouder en kind.

Tekst Minke den Heijer

Het staat in mijn lijfelijk geheugen gegrift: het eerste moment dat mijn oudste kind, direct nadat ze mijn buik verliet, op mijn borst werd gelegd. Een onbeschrijfelijk gevoel van verwondering. Mijn lieve baby’tje. Onvoorstelbaar en prachtig vond ik het. Natuurlijk besefte ik me al eerder dat ik moeder zou worden. Maar dit besef kwam op dat moment nog veel dieper binnen. Die eerste ogenblikken samen, zorgden ervoor dat ik overspoeld werd door moedergevoelens en liefde voor mijn kind. Zo ondervond ik aan den lijve de impact en het belang van ‘the golden hour’: het eerste uur na de geboorte van een baby. Niet elke ouder is dit uur gegund. Niet elke baby is dit uur gegund.

Het effect van huid-op-huidcontact vlak na de geboorte voor moeder en baby
Bij de moeder zorgt het bloot op bloot vasthouden van haar baby voor een hormonale piek van oxytocine. Die piek zorgt voor het gevoel van moederliefde en het op gang brengen van de borstvoeding.
De baby is het eerste uur na de bevalling heel wakker en alert door hoge niveaus van adrenaline. Klaar om mama en papa te leren kennen. Wanneer aan deze instinctieve behoefte wordt voldaan om veiligheid en geborgenheid bij de moeder te vinden, zijn de positieve effecten groot. Namelijk:

– Lagere hartslag

– Minder stress respons

– Minder huilen

– Stabielere bloedsuikers

– Betere temperatuur

– Minder pijnervaring

– Minder energieverbruik

Wat als ‘the golden hour’ mist?
Hoewel we ons toenemend bewust zijn van het belang van dit uur, blijft in veel gevallen het gouden randje van ‘the golden hour’ weg, door noodzakelijk medisch ingrijpen. De gevolgen hiervan kunnen zeer ingrijpend zijn voor ouder en kind. Zo vertelde een moeder mij laatst bijvoorbeeld, dat ze nog een half jaar getwijfeld heeft of zij de juiste baby mee naar huis had gekregen. Haar baby werd direct na geboorte weggehaald voor medische handelingen en zij kon haar baby pas uren later vasthouden.

5 tips voor zorgprofessionals
Gelukkig hoeven de emotionele effecten van een negatieve ervaring tijdens dit eerste uur niet blijvend te zijn. Geboortezorgprofessionals kunnen met weinig inspanning een groot verschil maken voor de ouders en baby’s die deze ervaring moeten missen.

  1. Om traumatisering te voorkomen bij moeders die hun baby niet direct kunnen vasthouden, is het heel belangrijk dat de moeder continu op de hoogte gehouden wordt van wat er gaande is. Waar is de baby, welke handelingen worden er verricht. Zorg dat moeder niet in haar eentje ligt te wachten op informatie. En bespreek met ouders hun voorkeur, blijft vader bij de baby (indien mogelijk) of blijft vader bij moeder?
  1. Mocht moeder niet in staat zijn om de baby bij zich te nemen, dan is de vader een zeer geschikt alternatief. Uit een literatuur review van Kennispoort Verloskunde, kwam naar voren dat buidelen bij vaders prachtige resultaten geeft voor zowel de vader als de baby. Vaders hebben meer begrip voor de vaderrol, meer interactie met hun baby en ervaren minder stress en angst in de zorg voor hun baby. In vergelijking met buidelen bij moeders, blijken baby’s bij vaders sneller te stoppen met huilen en zich sneller te ontspannen.
  1. Moeders kunnen erg worstelen met een gevoel van falen na een negatieve bevallingservaring. Daarbij komt dat veel van deze moeders weinig band voelen met hun kind. Regelmatig hoor ik dat de band jaren lang afstandelijk blijft en in sommige gevallen nooit herstelt. Een luisterend oor voor de teleurstelling en de afstandelijke gevoelens bij moeder ten opzichte van de baby, kan een wereld van verschil maken.
  1. Extra bevestigende opmerkingen om de band tussen ouder en baby te benadrukken kunnen helpen bij het op gang brengen van de band tussen moeder en baby. Je kunt bijvoorbeeld samen met moeder een paar minuten naar de baby kijken. Vraag dan eens hoe het voor haar is om haar baby vast te houden. En wat ziet ze als ze naar haar baby kijkt?
  1. Veelvuldig inhalen van het buidelcontact kan eveneens bijdragen aan een betere start voor ouder en baby.

Minke den Heijer is orthopedagoog, Infant Mental Health (IMH) specialist en eigenaar van Babykennis.

Babykennis organiseert onder meer de cursus Hechting in de kraamtijd.

 

Ook interessant!

Tarieven KCKZ vanaf 1 januari 2026

Tarieven vanaf 1 januari 2026 Het bestuur van KCKZ stelt jaarlijks de tarieven vast.  Vanaf 1 januari 2026 t/m 31 december 2026 gelden de volgende tarieven:  (Her)registratie: € 175,- voor […] Lees meer

Belangrijke informatie voor zzp’ers over de AGB-code en het KCKZ-dossier

Eerder hebben wij gemeld dat jouw persoonlijke AGB-code wordt gekoppeld aan je KCKZ-dossier. Hier werden enkele vragen over gesteld. We hebben de meest gestelde vragen op een rij gezet. 1. […] Lees meer

COA-contactpersoon zwangeren bereiken

Wat is een COA-contactpersoon zwangeren? Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) wijst op iedere opvanglocatie minstens één contactpersoon zwangeren aan, afhankelijk van de grootte van de opvanglocatie en het aantal […] Lees meer

Pasgeborenen krijgen vanaf 2026 geen standaard prik met vitamine K

Pasgeborenen krijgen vanaf 2026 niet standaard een prik met vitamine K. Er is geen draagvlak bij de KNOV om alle pasgeborenen te gaan prikken. De steun van verloskundigen is belangrijk […] Lees meer

Belangrijk! Check jouw gegevens

Maak je dossier tiptop in orde! Jij kunt ons altijd bereiken, maar het is ook belangrijk dat wij jou kunnen bereiken én dat jouw dossier helemaal compleet en correct is. […] Lees meer

Thuisbehandeling met antibioticadrank vragenlijst

Thuisbehandeling met een antibioticadrankje – deel jouw ervaring! Steeds vaker gaan pasgeborenen na de geboorte naar huis met een antibioticadrankje. Waar deze kinderen vroeger in het ziekenhuis een infuuskuur kregen, […] Lees meer

Overmatig huilende baby’s: Kraamkunde podcastaflevering 10

Ontroostbare baby? Wij hebben tips! Er staat weer een gloednieuwe aflevering van de Kraamkunde podcast voor je klaar! Deze keer duiken Fleur en Barbara in een onderwerp dat best wat […] Lees meer

Verschil tussen ‘Acute situaties in het kraambed’ en ‘Acute verloskunde’

In de kraamzorg ontstaan soms acute situaties. Er is verwarring over welke trainingen kraamverzorgenden moet volgen volgens Norm2023 voor verschillende acute situaties in het kraambed en in de verloskunde. Acute […] Lees meer

Geboortezorg-events 2026: ontdek, leer, ontmoet

Goed nieuws! De data én programma’s van twee grote evenementen in de Geboortezorg zijn bekend. De ticketverkoop voor zowel het Geboortezorg Congres als de Geboortezorg Vakdag 2026 is officieel gestart! […] Lees meer

Van Amsterdam tot Eindhoven: Kraamcafé 2025 – Open gesprekken over agressie & de meldcode

📣 Kraamcafé – wat een ervaring! Wat was het geweldig om aanwezig te zijn bij het Kraamcafé! Onze Linda en Barbara hebben op 30 oktober in Amsterdam en 13 november […] Lees meer